Przewodnik po oponach

Dobrze dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Ich samodzielny wybór nie jest jednak prosty. Chybione decyzje wynikają często z faktu, że nie mamy kogo poprosić o pomoc, a sami nie umiemy właściwie odczytać informacji, jakie zamieszczają na oponach producenci. Od czego są jednak specjaliści? Z nami dowiesz się, jak prawidłowo czytać oznaczenia na oponach.

Postaramy się to Państwu przybliżyć, ograniczając się do najważniejszych informacji.


205/60 R16 92H, gdzie

205 – szerokość opony w mm

60 – wysokość opony podana w procentach jej szerokości

R – oznaczenie opony radialnej (dla opony diagonalnej – D)

16 – średnica osadzenia w calach

92 – indeks nośności (w tym przypadku 630kg)

H – symbol dopuszczalnej prędkości (w tym przypadku 210 km/h)


Inne ważne oznaczenia:

DOT 2504 – oznaczenie daty produkcji opony (25 tydzień 2004 roku)

Tubeless – oznaczenie opony bezdętkowej

Rotation – strzałki określają w którą stroną opona ma się obracać

M + S – z angielskiego „mud and snow” czyli błoto i śnieg (najpopularniejsze oznaczenie opony zimowej).

DSST – opona typu RunFlat, oznaczenie stosowane przez firmę Dunlop

FR – oznaczenie opony ze specjalnym rantem chroniącym felgę przed uszkodzeniami.

G1 – informacja o czujniku kontroli ciśnienia wewnątrz opony

RFT – opona tylko RunFlat, oznaczenie stosowane m.in. przez firmy Pirelli, Firestrone, Bridgestrone

ROF – opona typu RunFlat, oznaczenie stosowane przez firmę GoodYear


TT – Tubed Tire – opona dętkowa

ZP – opona typu RunFlat, oznaczenie stosowane przez firmę Michelin

Najpopularniejsze indeksy nośnościNajpopularniejsze oznaczenia dopuszczalnej prędkości
50 - 190 kgP - 150 km/h
60 - 250 kgQ - 160 km/h
65 - 290 kgR - 170 km/h
70 - 335 kgS - 180 km/h
75 - 385 kgT - 190 km/h
80 - 450 kgU - 200 km/h
86 - 515 kgH - 210 km/h
90 - 600 kgV - 240 km/h
95 - 690 kgW - 270 km/h
100 - 800 kgY - 300 km/h

Oczywiście nie są to wszystkie oznaczenia jakie występują na oponach. Te opisane powyżej są najważniejsze i przy doborze opon odgrywają najistotniejszą rolę dla naszego bezpieczeństwa. Musimy także koniecznie pamiętać, że to producent naszego samochodu wskazuje nam, jakie możemy i powinniśmy montować opony.


Najczęstsze miejsca wskazań danych
o rozmiarze opon znajdziemy:

  • na słupku przy drzwiach kierowcy,
  • w schowku,
  • na klapce wlewu do paliwa,
  • w instrukcji pojazdu.

Bardzo ważną informację jest, fakt że od 2012 roku wejdą nowe, dodatkowe oznakowania opon zawierające dane dotyczące energooszczędności (oporu toczenia), głośności (hałasu generowanego przez oponę) i przyczepności na mokrej nawierzchni.


Przy wyborze odpowiedniej opony i jej właściwego ciśnienia powietrza w niej należy kierować się wskazówkami producenta samochodu. Należy również pamiętać o jej stopniowym zużywaniu się podczas eksploatacji (ścieranie bieżnika i inne uszkodzenia mechaniczne).

Twój czas jest dla nas najważniejszy

Wystarczy że zadzwonisz pod numer +48 500 503 305 lub napiszesz do nas e-mail: info@mobilnywulkan.pl, a my zrobimy resztę za Ciebie.

Mobilny Serwis specjalizuje się w naprawie oraz wymianie opon samochodów osobowych i dostawczych. Doradzimy Ci jakie opony wybrać do Twojego auta, tak aby spełniały Twoje oczekiwania i standardy.

Dbając o wygodę i komfort czasu naszych Klientów, dojeżdżamy na wskazane miejsce i dokonujemy serwisu opon przez 24 godziny na dobę. Dysponujemy niezawodnym sprzętem i wykwalifikowanym, doświadczonym zespołem. Nasze usługi wykonujemy solidnie, szybko i fachowo. Nikt przecież nie ma ochoty stać w długich kolejkach do zakładu wulkanizacji mogąc spędzić ten czas znacznie efektywniej lub dzieląc go z rodziną.


Wulkanizacja Mobilny Wulkan w Bydgoszczy – kompletny przewodnik po oponach

Wulkanizacja Mobilny Wulkan w Bydgoszczy to nie tylko wymiana i serwis opon. Oprócz tego poprzez naszą firmę możesz w prosty sposób zakupić nowe opony. Pomoże Ci w tym specjalna zakładka, gdzie wybierasz rozmiar felgi, szerokość opony, profil, sezon oraz producenta (m.in. Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Falken, Firestone, Fulda, Hankook, Nokian, Kleber, Nexen, Uniroyal, Barum, Pirelli, Dębica, Firemax, Kormoran, Laufenn, Yokohama, Sava, Goodride, Powertrack, Windforce, Kumho, Matador, Tracmax, Sun-full). W wyborze właściwych opon pomoże Ci nasza wyszukiwarka. Oprócz tego pomocny jest przewodnik po oponach, gdzie znajdziesz wszystkie kluczowe kwestie odnośnie ogumienia.

Kompletny przewodnik po oponach dla pojazdów osobowych, ciężarowych i maszyn rolniczych

Naszą misją jako najlepszej wulkanizacji w Bydgoszczy jest szerzenie świadomości Polaków w obszarze używanego ogumienia, które jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz zainwestować w najlepsze opony na rynku, przed ich zakupem zapoznaj się z naszym poradnikiem. Sprawdzisz tam, co oznaczają kolejne liczby i znaki na oponie (np. 205/60 R16 92H). W przewodniku po oponach odnosimy się także do innych oznaczeń opon (np. DOT 2504, Tubeless, Rotation, M + S, DSST, FR, G1, RFT, ROF, TT, ZP). Podajemy również najpopularniejsze indeksy nośności oraz dopuszczalnej prędkości.

Nie mamy wątpliwości, że nasz kompletny przewodnik po oponach pomoże Ci w wyborze optymalnego ogumienia do samochodu. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Nasi eksperci pomogą w wyborze opon. Jak widzisz, wulkanizacja Mobilny Wulkan to nie tylko serwis, naprawa i wymiana opon w Bydgoszczy. Działamy kompleksowo, również w obszarze wyboru opon do pojazdów. Pomagamy Klientom indywidualnym oraz firmom, które potrzebują szerokiego wsparcia w obszarze obsługi opon samochodu osobowego, dostawczego, pojazdu ciężarowego oraz maszyny rolniczej.